O nas


Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Marienburg” powstało w roku 2006 z grupy osób z Pomorza i Mazowsza zajmujących się rekonstrukcją historyczną, które od 2004 r. wspólnie uczestniczyły w rekonstrukcji Bitwy nad Bzurą w Brochowie k/Sochaczewa. Ponieważ członkowie Stowarzyszenia wywodzą się z dwóch regionów Polski terytorialnie podzieleni jestesmy na część pomorską i mazowiecką.Nasze Stowarzyszenie odtwarza zarówno sylwetki żołnierzy polskich jak i niemieckich. Sekcja polska odtwarza żołnierzy Kampanii Wrześniowej w szczególności 65 Starogardzkiego Pułku Piechoty (16 DP). Członkowie sekcji niemieckiej odtwarzają sylwetki żołnierzy Wehrmachtu z końcowego okresu II WŚ (1943-1945). Aktualnie Stowarzyszenie skupia 12 osób.


SRH Marienburg przyjęło do rekonstrukcji umundurowanie nowego wzoru składające się z kurtki wz. 36, spodni wz. 37 z krótkimi owijkami. Całości dopełnia rogatywka wz. 37 lub furażerka wz. 28. Wszystkie elementy umundurowania są kopiami szytymi przez wyspecjalizowanych krawców według oryginalnych Warunków Technicznych. W okresie zimowym w skład umundurowania wchodzi płaszcz wz. 36.
Dysponujemy pełnym oporządzeniem obejmującym : hełm, tornister z jednakowymi kocami, chlebak, torbę na maskę p-gaz, bagnet, łopatkę piechoty, pas z ładownicami.


W 2007 r. wzięliśmy udział w filmie "Gryf Pomorski – Powrót do Wolności" wyprodukowanym przez TV Trwam, poświęconym historii Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Film ten zdobył III miejsce na XXIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2008”